Ekonomi

Çin, askıya alınan pasaport ve vize işlemlerini yeniden başlattı

Ulusal Göç İdaresi’nden yapılan açıklamada, salgın nedeniyle askıya alınan Çin vatandaşlarının standart pasaport başvuru ve onay işlemlerinin 8 Ocak 2023 tarihi itibarıyla olağan akışına döneceği belirtildi.

Böylece 3 yıl sonra Çin vatandaşları aile, iş ve eğitim zorunlulukları dışında yurt dışına turizm ve arkadaş ziyaretleri için gidebilecekler.

Ayrıca Çin vatandaşları, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ne turizm ve iş amaçlı seyahat edebilecek.

– Vize ve oturma izni başvuruları yeniden başlatılacaktır.

Öte yandan yabancıların normal vize, kısa süreli giriş vizesi, transit vize ve oturma izni başvurularının yeniden kabul edileceği belirtildi.

26 Aralık’ta Ulusal Sağlık Komitesi, Kovid-19’un 8 Ocak 2023 tarihinden itibaren “A kategorisi salgın hastalık” olmaktan çıkacağını ve Sınır Sağlığı ve Karantina Yasası uyarınca uygulanan karantina önlemlerinin kaldırılacağını duyurdu. .

Yeni uygulama ile yurt dışından gelen yolcuların seyahate çıkmadan önce Çin’in büyükelçilik ve konsolosluklarından sağlık kodu almalarına gerek kalmayacağı ve varışta pozitif çıksalar bile merkezi karantinada tutulmayacakları bildirildi.

Yönetmelik ile havayolu şirketlerine Çin’den dış hatlara ve yurt dışından Çin’e haftada sadece bir sefer yapma hakkı tanıyan kısıtlamanın da kaldırılacağı açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu