Haber

Filistin Tutsaklar Derneği: İsrail hapishanelerindeki idari tutuklu Filistinli sayısı 914’e ulaştı

Filistin Tutsaklar Derneği, İsrail hapishanelerindeki Filistinli idari tutuklu sayısının 2003’ten bu yana en yüksek sayı olan 914’e ulaştığını duyurdu.

Tutuklular Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, İsrail cezaevlerindeki İdari Tutuklular Komitesi’nin, Filistinlilerin önümüzdeki iki ay süreyle idari gözaltı uygulamasına karşı orta grup stratejik bir adım atmaya hazırlandığını duyurduğu bildirildi.

İdari tutuklu sayısının bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 100 arttığına dikkat çekilen açıklamada, bir yıl önce 483 olan idari tutuklu sayısının bugünkü prestijle 914’e çıktığına dikkat çekildi.

İsrail’in “idari gözaltı” uygulaması

“İdari gözaltı” uygulaması, İsrail’in işgal altındaki topraklardaki Filistinlileri hiçbir suçlama olmaksızın tutuklaması anlamına geliyor.

Filistinliler, kendilerine yöneltilen suçlamalar öğrenilmeden ve kendilerini savunma hakları olmaksızın 6 aya kadar hapis cezası alabilirler.

Bu süreden sonra askeri mahkemeye sevk edilen ancak suçlamalardan habersiz olan Filistinlinin gözaltı süresi 5 yıla kadar uzatılabilecek.

carsibasi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu