Haber

6 yaşındaki erkek çocuğa yapılan tacizle ilgili neden geç açıklama yaptı? Bakan Yanık eleştirileri yanıtladı

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı HKG ile 6 yaşındayken evlendiği tezi Türkiye’nin gündemine bomba gibi düştü. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bahisle ilgili üç gün geciken açıklaması eleştirilere neden oldu. Derya Yanıkmuhalefet partilerinin eleştirilerine yanıt verdi.

“VICTOR HAKKINDA KAMUOYUNA NE KADAR BİLGİ YANSIDIĞINI BİLMİYORUZ”

Bakan Yanık, “Grupları adına konuşan değerli milletvekillerinin eleştirilerine yanıt vermek isterim. Özellikle 6 yaşındaki çocuğa cinsel istismardan söz eden milletvekilleri… Mağdur, savcılığa başvurdu. 30 Kasım 2020 tarihinde Cumhuriyet savcılığına. 4 Aralık 2020 tarihinde ilk kabul birimimize kabul ediliyoruz. 8 Aralık 2020 tarihi itibari ile mağdur kurumlarımızda kalmaya devam ediyor.Bu süre zarfında mağdura psiko-sosyal destek veriliyor, sağlık desteği, cehalet, eğitim yok, ilkokul diploması alınıyor Mağdura mesleki eğitim veriyoruz, aşçılık eğitimi alıyor İngilizce öğreniyor. 2 Aralık 2022 aynen böyle.Arkadaşlar açıklamamızı geç yaptığımız için eleştiriyor.Evet 3 gün sonra yaptık.Neden?Çünkü mağdurla ilgili kamuoyuna ne kadar bilgi yansıdığını bilmiyorduk.Açıklama bekledik. can güvenliğini riske atmadan ve açık kaynaklara ne kadar bilginin yansıdığını öğrenmek. açık. Mağdurun ihtiyacı olan her türlü desteği istikrarlı bir şekilde sağladık” dedi.

“Bizim için korumamızın tek bir bedeli var, o da kurban”

Bakan Derya Yanık, sözlerine şöyle devam etti: “Bakanlık olarak durumumuz çok net, 20 yıldır tavrımız değişmedi. Korunması gereken tek değer var, evlat. Korunması gereken tek değer var. Bizim için korunan kadın, Bizim için korunacak tek bedel var, “Mağdurun kimliğine, kim olduğuna, yaşına, cinsiyetine bakmadık; failin kimliğine, kim olduğuna, yaşına, cinsiyetine bakmadık. Gerekli yasal süreç ne ise onu yaptık” dedi.

BAKAN YANIK’A PROTESTO

Yanık’ın konuşması sırasında CHP ve HDP milletvekilleri masaları birbirine çarparak Bakan Yanık’ı istifaya davet etti. Yanık kürsüde dururken CHP’li milletvekilleri, “Çocuk sus susma”, “Susma”, “Çocuk bedenime dokunma”, “Çocuk istismarı suçtur” yazılı pankartlar açtı. “. Bunun üzerine CHP’li milletvekilleri Yanık’a sırt çevirerek “İstifa” sloganları attı. CHP’li milletvekilleri, “Çocuk susmaz, siz susarsınız, biz susmayacağız” şeklinde sloganlar attı. Tansiyon yükselince seansa 10 dakika ara verildi. Bakan Yanık yeniden kürsüye çıkınca CHP’li milletvekillerinin protestosu devam etti.

“BU ÇOCUKLARI ELİNİZE BIRAKMAYACAĞIZ”

Bakan Yanık, konuşmasının devamında, “Töre ve namus cinayeti kavramını bu milletin hafızasından çıkaran AK Parti’dir. Tamam siz iktidara gelmediniz, bu millet sizi iktidar yapmadı. İktidar ortağı oldunuz ama iktidar ortağı olurken neden o maddeyi değiştirmediniz kim değiştirdi Töre cinayeti kavramı AK Parti tarafından bu milletin hafızasından silindi AK Parti değişti kadın ve çocuklara dair tüm paradigma.siz sadece konuşun.sizi kadın bedeni üzerinde ezdirmeyeceğiz.sizi o çocukların bedeni üzerinde ezdirmeyeceğiz.bu bakanlık size bu fırsatı vermeyecek…gitmeyeceğiz,bırakacağız. o hanımları elinize bırakmayın.

“DEVLET KORUMASI ALTINDA BÜYÜYEN 37 BİN GENÇ KAMUDA İSTİHDAM EDİLMEKTEDİR”

Kaynak: ANKA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu