Haber

ABD’de 23 yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Müslüman tutuklu hakkındaki karar yine bozuldu

ABD’nin Maryland eyaletinde 23 yıl hapis yattıktan sonra geçen yıl serbest bırakılan Müslüman tutuklu Adnan Syed hakkındaki mahkeme kararı, delillerdeki şüphe nedeniyle bozuldu.

Maryland temyiz mahkemesi, alt mahkemenin Syed’in cezasını bozan kararını, mağdurun ailesine ilgili duruşma tarihinin usulüne uygun olarak bildirilmediği ve duruşma sırasında delilleri net bir şekilde göremedikleri gerekçesiyle bozdu.

Eyalet hükümlerinin mağdurlara iptal duruşması öncesinde mahkumiyetlerini bildirme hakkı tanıdığına dikkat çekilen kararda, Syed’in mahkumiyetini bozan davada cinayet kurbanı Hae Min Lee’nin ailesinin bu hakkının ihlal edildiğine karar verildi.

Kararda, alt mahkemenin Hae Min Lee’nin kardeşi Young Lee’yi duruşmadan sadece bir iş günü önce bilgilendirdiği ve California’da yaşayan Lee’nin duruşmaya bizzat katılmak yerine uzaktan video konferans yoluyla katılmasını talep ettiği kaydedildi. duruşma

Syed’in iptal kararının yeniden yargılanması için yeni tarih belirlenirken, ihlalin düzeltilmesi sürecinde Syed’in yeniden tutuklanmasına gerek olmadığı belirtildi.

Avukat David Sanford, “Temyiz mahkemesinin alt mahkemeyi, kanıtların açık bir mahkemede sunulacağı ve mahkemenin kararının dünyanın görmesi için kanıtlara dayanacağı şeffaf bir duruşma yürütmesi için yönlendirmesinden memnuniyet duyuyoruz.” Lee ailesi için, CNN’e söyledi. açıklamasını paylaştı.

Lee’nin ailesi, yeniden değerlendirme duruşmasının Eylül 2022’de yapılması için itirazda bulundu.

Etkinlik

Adnan Syed, 1999 yılında Woodlawn Lisesi öğrencisi Lee’nin Baltimore’daki bir parkta öldürülmesi ve gömülmesiyle ilgili soruşturma kapsamında tutuklandı ve 23 yıl boyunca masum olduğunu kanıtlayamadı.

Avukatı Rabia Chaudry’nin Syed’in davasındaki yanlışları anlattığı Podcast dizisi ve “Adnan’ın Hikayesi” adlı kitabı büyük ilgi gördü ve davanın yeniden tartışılmasının yolunu açtı.

Baltimore, Maryland’de yargıç Melissa Phinn, 20 Eylül’de eski kız arkadaşı Hae Min Lee’yi 1999’da öldürmekten Syed’in müebbet hapis cezasını bozdu ve savcıların alternatif şüphelileri yeterince soruşturmadığını ve zayıf kanıtlar sunduğunu tespit etti.

41 yaşındaki Syed, 23 yıl hapis yattıktan sonra son duruşmasında mahkeme salonundan kelepçesiz çıktı.

kuluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu