Haber

ABD’de nefret suçları artıyor

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) raporu, eksik bildirimde bulunulmasına rağmen, 2021’de kaydedilen 7.300 nefret suçunun son 10 yıldaki en yüksek üçüncü suç olduğunu belirtiyor.

Rapor, ülkenin en büyük kolluk kuvvetlerinin bazıları da dahil olmak üzere binlerce merkezin kabahatlerle ilgili verileri rapor etmemesi nedeniyle nefret hatalarının sayısının hafife alındığını tespit etti.

Florida ve California başta olmak üzere birçok eyaletin polis merkezlerinin yanı sıra New York ve Los Angeles gibi büyük şehirlerin polis merkezlerinin raporlama sistemindeki değişiklikler nedeniyle 2021 yılındaki suç oranlarının FBI’a eksik gönderildiğinin kaydedildiği raporda Angeles’ta, eksikliklere rağmen nefret suçlarının arttığı görüldü.

Kolluk kuvvetlerinin üçte ikisinden azı, nefret suçu verilerini 2021’de FBI’a bildirdi.

İftira ve İnkar Çaba Liderliği lideri Jonathan Greenblatt, “Ülke çapındaki büyük eyaletlerin ve şehirlerin nefret suçu verilerini rapor etmedeki affedilemez başarısızlığı, ülke genelinde marjinalize edilmiş toplulukların çektiği acıları duyulmamış hale getiriyor” dedi. terimini kullandı.

Greenblatt, raporda belgelenen yaklaşık 7 bin 300 nefret suçunun son 10 yıldaki en yüksek üçüncü suç olduğunu belirtti.

Raporda, nefret suçuyla karşı karşıya kalanların birçoğunun ırkı nedeniyle hedef alındığı belirtilirken, bunu cinsel yönelim ve farklı dini tercihler takip etti.

FBI raporu 2020’den 2021’e küçük bir düşüşe işaret ederken, diğer araştırmalar geçen yıl aslında nefret hatalarında rahatsız edici bir artış gördüğünü ortaya koydu.

California Eyalet Üniversitesi’ndeki Nefret ve Aşırılık Araştırmaları Merkezi, polis bilgilerini kullanarak 20 eyalette yaptığı bir analizde 2020-2021 için suç oranlarında yüzde 21’lik bir artış buldu.

Araştırmada, 1 milyondan fazla kişinin yaşadığı şehirlerde nefret suçları yüzde 39 oranında artarken, özellikle Asyalılara yönelik nefret suçlarında dikkat çekici bir artış olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu