Haber

Almanya Dışişleri Bakanı Sırbistan ve Kosova’yı gerilimi düşürmeye çağırdı

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Sırbistan ve Kosova’yı iki ülke sınırlarındaki gerilimi azaltmaya çağırdı.

Baerbock, başkent Berlin’de Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakovic ile basın toplantısı düzenledi.

Baerbock, Sırbistan ve Kosova sınırındaki durumun çok gergin olduğunu belirterek, “Sırbistan ve Kosova olmak üzere iki tarafı da bu endişe verici durumu yatıştırmak için ellerinden gelen her şeyi yapmaya çağırıyoruz.” söz konusu.

Baerbock, Sırbistan’dan bu konuda ilk adım olarak Sırp yetkililer tarafından gözaltına alınan 3 Kosovalı polisin “koşulsuz serbest bırakılmasını” talep etti.

Bosna Hersek’in 2022 sonunda AB üyelik statüsü aldığını hatırlatan Baerbock, Bosna Hersek’te başarılı hükümet kurma çabalarının ardından AB üyelik süreci için gerekli reformların kararlı bir şekilde ele alınması gerektiğini söyledi.

Batı Balkanlar’daki ülkelerin geleceğinin Avrupa’da olmasının kendileri için AB’nin en önemli dış politika projesi olduğunu yineleyen Baerbock, “Bu bizim önceliğimiz. Sizi AB’de istiyoruz. Sizlerle bu yola çıkıyoruz ve dimdik ayaktayız.” yanınızdayız ve tüm gücümüzle yanınızdayız.” Destekliyoruz” dedi.

Alman hükümetinin Bosna-Hersek’te ülkenin bölünmesini ve zayıflatılmasını isteyenlerin değil, sadece ülkenin güçlenmesi için çaba sarf edenlerin yanında olduğunu vurgulayan Baerbock, Almanya’nın ortaklarıyla birlikte Bosna Hersek’i tehlikeye atanların karşısında duracağını ifade etti. Bosna-Hersek’te barış.

Baerbock, AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarının sadece kağıt üzerinde değil, AB’ye aday her ülkeden pratikte de uygulanmasını beklediklerini kaydetti.

“Ülkem için çok önemli”

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Konakoviç, Almanya’nın Bosna Hersek’in en önemli dış ticaret ortağı olduğuna işaret ederek, Berlin ile ekonomik ilişkileri ilerletmek istediklerini ifade etti.

İki ülke arasındaki toplam ticaretin geçen yıl 2,5 milyar avroyu aştığını ve Alman şirketlerinin Bosna-Hersek’teki önde gelen yatırımcılar olduğunu kaydeden Konakoviç, “Bu, ülkem için çok önemli.” söz konusu.

Konakoviç, Almanya’nın Bosna-Hersek’teki AB Barış Gücü Misyonu’nun EUFOR Althea’ya katılmasını memnuniyetle karşıladığını ve bunun Balkanlar’ın güvenliği açısından değerli olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu