Teknoloji

Bu, iOS 17’nin en tartışmalı yeniliği olabilir: Apple, çağrıyı sonlandır düğmesini “cezalandırdı”

Bir akıllı telefonun ana işlevi elbette arama yapmaktır ve iPhone’lar için de farklı değildir. Facetime gibi ekstra özelliklerin eklenmesine rağmen, ilk iPhone tüm akıllı telefon çılgınlığını başlattığından beri arama işlevi her zaman aynı kaldı. Ancak Apple’ın en son iOS 17 beta sürümü, “Çağrıyı Bitir” düğmesinin yerini alan ilginç bir tasarım kararı almış gibi görünüyor.

Apple’ın çok sayıda iPhone kullanıcısının test etmesine izin verdiği en son iOS 17 beta 5, ekranın alt ortasındaki yıllardır ortalıkta dolaşan ve çok mantıklı olan büyük kırmızı çağrıyı sonlandır düğmesini alıyor. artık çalışmayan veya cezalandırılan bir şey için onu küçültür ve sağ alt köşeye iter. Android dahil birçok modern telefon, daveti sonlandır düğmesini ekranın ortasında bir konuma yerleştirir. Bu değişiklikle birlikte birçok kişinin yanlışlıkla FaceTime veya tuş grubu düğmelerine basacağı iddia edilebilir.

Apple, bu tasarım değişikliği hakkında henüz yorum yapmadı. Tüm telefonlara gelen yeni güncelleme, Apple’ın iPhone 15 serisinin detaylarını paylaşacağı için bu Eylül ayında satışa sunulacak. Yeni güncelleme, özelleştirilmiş iletişim posterleri, canlı sesli transkriptler ve doğal sesli mesajlar dahil olmak üzere arama işlevine gelen birçok mantıklı ve eğlenceli özelliğe sahiptir.

Ancak sonlandırma butonundaki bu değişikliğin kalıcı olmayabileceği unutulmamalıdır. CNBC’nin bildirdiği üzere Apple, 2021’de iOS 15 beta sürümü için Safari’deki tarayıcı çubuğunu uygulamanın üst kısmından aşağıya taşıdı ancak güncelleme yayınlandığında çubuk eski yerine geri taşındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu