Ekonomi

Deprem bölgesindeki rüzgar santralleri üretime devam ediyor

Deprem sonrası enerji nakil hatlarında yaşanan sorunlar nedeniyle büyük bir enerji vardı.

Artan enerji arz güvenliği ihtiyacına cevap verebilmek için rüzgar santrallerimizin bölgedeki heyet tarafından denetimleri hızlı bir şekilde gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş’ta depremlerden etkilenen 7 ilde bulunan 962,42 megavat gücündeki 21 rüzgar santralinin kesintisiz elektrik üretmeye devam ettiği açıklandı.

Rüzgar çiftliklerinin ana yapıları depremden çok şükür zarar görmeden kurtuldu.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Derneği (TÜREB) Başkanı İbrahim Erden, büyük felaket nedeniyle derin üzüntü içinde olduklarını belirterek, şu bölgeleri verdi:

Rüzgâr santrallerinin ana yapıları depremi çok şükür hasarsız atlattı ve iletim şebekesindeki hasarların tamamlanması ve şebekenin devreye alınmasıyla birlikte hepsi tam kapasite. Şebeke olmadığında santrallerimiz durmak zorunda kaldı ve üretilen elektriği tüketim noktalarına iletme imkanı olmadığı için şebeke devreye girene kadar çalışamadı.

En yüksek kapasite Hatay’da

11 santral ve 437,47 megavat kurulu güç ile bölgenin en büyük rüzgar enerjisi kapasitesine sahip ili olan Hatay’daki santraller, Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6’lık depremlerin ardından elektrik üretmeye devam ederken, 242 adet 3 santral megavatlar Osmaniye-Gaziantep bölgesinde sorunsuz çalışıyor. .

Kahramanmaraş’taki enerji santralleri

Depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta 121,5 megavat kapasiteli 2, Gaziantep’te 65,55 megavat kapasiteli 1 ve Adana’da 33,4 megavat kapasiteli 1 santralin elektrik üretmeye devam ettiği belirtildi.

Osmaniye-Kahramanmaraş’ta sırasıyla 23,3, Adıyaman ve 27,5 ve 11,7 megavat kapasiteli 3 santralin sorunsuz çalıştığı kaydedildi. Böylece Kahramanmaraş’ta depremden etkilenen 7 ilde bulunan 962,42 megavat gücündeki 21 rüzgar santrali kesintisiz elektrik üretmeye devam ediyor.

habergerze.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu