Haber

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin Siirt’te suç duyurusu yapıldı

Siirt’teki bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Adliye önünde toplanan Hukukçular Derneği Siirt İl Temsilcisi Diyaeddin Temiz, Diyanet-Sen Siirt Şube Başkanı Hamit Evin ve Diyanet-Sen Siirt Şube Başkan Yardımcısı Refik İzgi, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepkilerini dile getirdi.

Grup adına açıklama yapan Diyanet-Sen Siirt Şube Başkanı Evin, Filistin’e yönelik saldırıların yıllar öncesine dayandığını belirtti.

Evin, “Bunun ötesinde İsrail, işgal ettiği Filistin topraklarına büyük bir ambargo ve kuşatma uygulayarak, birkaç yılda bir gerçekleştirdiği sistemli bombardımanlarla insani yardımların Gazze halkına ulaşmasını engelleyerek büyük bir insanlık suçu işledi. Bildiriyi imzalayan sivil toplum kuruluşu gönüllüleri, “Tüm dünyanın gözü önünde gerçekleşen hataların faillerinin cezalandırılması için savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz.” dedi.

Suç duyurusu dilekçesinde, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve diğer yetkililerin “soykırım”, “insanlığa karşı suçlar”, “özgürlüğünden yoksun bırakma”, “konut dokunulmazlığını ihlal” suçlarından cezalandırılmaları talep edildi. ” ve “hırsızlık”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu