Haber

Pakistan’ı Vuracak Biparjoy Fırtınası İçin Tahliye Çalışmaları Sürüyor

Biparjoy fırtınasının yarın sabah Pakistan kıyı şeridini vurması bekleniyor.

Ulusal basında yer alan habere göre, Karaçi’ye 310 kilometre uzaklıkta etkili olan fırtınanın yarın yerel saatle 11.00 sıralarında ülke kıyılarını vuracağı belirtildi.

Pakistan İklim Değişikliği Bakanı Shary Rahman, başkent İslamabad’da yaptığı açıklamada, 66 bin kişinin inanç alanlarına tahliye edildiğini söyledi.

Rahman, tüm arama kurtarma ekiplerinin yardım operasyonlarına hazır olduğunu ifade ederek, halktan yetkililerle tam işbirliği yapmasını istedi.

Fırtınanın Thatta, Sujaval, Badin ve Tharparkar bölgelerinde şiddetli olacağını ifade eden Rahman, Keti Bandar bölgesinde şiddetli yağmur beklendiğini söyledi.

Küçük uçaklı ticari uçuşlar askıya alındı

Rahman, fırtınanın saatte 140-150 kilometre hızla hareket ettiğini belirterek, küçük uçaklarla ticari uçuşların durdurulduğunu, duruma göre tüm ticari uçuşların durdurulabileceğini vurguladı.

Enerji Bakanı Hurram Dastgir, elektrik iletim hatlarının büyük olasılıkla zarar göreceğini ve hükümetin olası sorunlara müdahale etmek için 2 bin mühendis görevlendirdiğini söyledi.

Federal hükümetin talebi üzerine, tüm endüstrilere ve LPG istasyonlarına gaz arzı bir sonraki duyuruya kadar durduruldu.

Yetkililer, 10 Haziran’da fırtına tehdidi geçene kadar balıkçıların denize açılmasını ve kıyılara girmesini yasaklamıştı.

1999’da Saffir-Simpson Ölçeğinde 3. dereceye eşdeğer bir fırtına Pakistan’ın Thatta bölgesini vurarak 6.200 kişiyi öldürdü.

gerger-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu