Ekonomi

Ticaret Bakanlığı’ndan Zeytinyağı İhracat Kısıtlamasına İlişkin Açıklama: “Kısıtlama Yeni Hasat Dönemine Kadar Sürecek”

Ticaret Bakanlığı, fıçı ve dökme zeytinyağı ihracatına getirilen kısıtlamanın yeni hasat dönemine kadar devam edeceğini belirterek, “Kutulu ve katma değeri yüksek zeytinyağı ihracatımızda herhangi bir kısıtlama yoktur. Zeytinyağı ihracatımızın artmasından memnunuz. Bolluk döneminde katma değeri yüksek fiyatlar yüksek. Göz yummayacağız. Aldığımız karar kısa sürede iç piyasada yükselen fiyatları geri çekecektir” dedi.

Ticaret Bakanlığı, dökme ve varil zeytinyağı ihracatının yasaklanmasına ilişkin açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, dökme ve varil zeytinyağı ihracatına ilişkin tescil sürecinin 31 Temmuz’da başlayan yeni hasat dönemine kadar durdurulduğu belirtilerek, “Zeytinyağı ihracatımızın Bereket dönemi ekstra pahalı ve yüksek fiyatlıdır.Ancak iç tüketimde yüksek fiyatların vatandaşımızın mağdur olmasına göz yummuyoruz.Zeytinyağının varil ve dökme olarak ihracatını kısıtlama kararımız da bizi çekecektir. Kısa sürede iç pazardaki yüksek fiyatları geri alın.Önümüzdeki dönemin resmini görmeliyiz.Yeni dönemde Akdeniz’de kuraklık devam ederse ve zeytin üretimi düşük olursa zeytinyağı daha da hassas olacaktır. ürün ve devletimiz ve hükümetimiz bu eserin üretilmesi ve vatandaşa ulaştırılması için ilgili tüm bakanlıkların farklı tedbirler alması gerekebilecektir.

“İHRACAT ARTIŞI, İTHALAT ARTIŞI VE NEDENLERİ GÜNDEMİMİZDE”

Zeytinyağı ihracatı, araç stoklama iddiaları ve fahiş fiyat şikayetlerine de yer verilen yazılı açıklama şöyle:

“İhracatımızın Temmuz ayı verileri olarak tarihin en yüksek rakamı olarak Temmuz ayına gelmesi bizleri sevindirirken, bazı dal ve eserlerde deprem yaralarının sarılması sürecinde ithalatın artması ve bunun sebepleri de tarihimizde değerli yer tutmaktadır. Gündem.

Öte yandan Ticaret Bakanlığımız iç ticaretteki istikrarı yakından takip ediyor. Vatandaşlarımızın ihtiyaç duydukları her esere kolayca ulaşabilmeleri ve uygun fiyatlara satın alabilmeleri için, gerektiğinde ihracatta veya ithalatta eser bazında değişiklik yapabilmektedir.

Bu bağlamda, küresel ısınma ve bunun sonucunda Akdeniz havzasında yaşanan kuraklık nedeniyle başta İspanya ve İtalya olmak üzere birçok ülkede zeytinyağı ve zeytinyağı üretimi büyük zarar görmüş ve küresel ölçekte zeytinyağı fiyatları fırlamıştır. Bu durumda zeytinyağı ihracatçılarımız bu pazardan daha fazla pay alabilmek için ihracatlarına hız vermeye başladılar.

“GEÇEN SEZONUN AYNI DÖNEMİNE GÖRE TOPLAM ZEYTİNYAĞI İHRACATIMIZ YÜZDE 240 ARTTI”

Ticaret Bakanlığı olarak ihracatımızın artmasından memnunuz. 2022/23 döneminin ilk dokuz ayında (Kasım-Temmuz dönemi) toplam zeytinyağı ihracatımız bir önceki dönemin aynı dönemine göre; tedbir bazında yüzde 240 artarak 136,5 bin ton (632 milyon dolar) oldu. Konserve zeytinyağı ihracatımız tedbir bazında yüzde 3 artarken, dökme zeytinyağı ihracatımız 5,5 kat (yüzde 536), fıçı ihracatımız ise 4 kat (yüzde 394) arttı. İspanya’ya ihracatımız 21 kat (yüzde 2 bin 119), İtalya’ya ihracatımız ise 44 kat (yüzde 6 bin 27) arttı.

“ZEYTİNYAĞI FİYATLARI HIZLA ARTIYOR”

Ancak son haftalarda hem ihracattaki büyük artış hem de iç tüketim pazarındaki stokların fazla olması ve arz telaşı nedeniyle zeytinyağı fiyatlarının hızla yükselmeye başladığını gözlemleyen Ticaret Bakanlığımız, Ticaret, bir Akdeniz ülkesi olan Türkiye’de insanımızın zeytinyağını tüm dünyada olduğu gibi yüksek fiyatlarla tüketmemesi için 19 Temmuz 2023’te karar aldı. Litre başına 20 kuruş fon kesintisi uygulaması getirmek zorunda kaldı.

“KUTULU PAKETLİ ZEYTİNYAĞI İHRACATIMIZDA HERHANGİ BİR KISITLAMA YOKTUR”

İhracatçı üretici ve tüketici birimleri ile istişarelerimiz ve Tarım ve Orman Bakanlığımız ile yürüttüğümüz uyum çerçevesinde dökme ve varil zeytinyağı ihracatının tescil işlemleri 31 Temmuz 2023 tarihinden itibaren 2023 yılına kadar durdurulmuştur. yakın gelecekte yeni hasat dönemi başlıyor. Katma değeri yüksek kutulu ve ambalajlı zeytinyağı ihracatımızda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bereket çağında zeytinyağımızın katma değerli ve yüksek fiyatlarla ihraç edilmesinden memnuniyet duyuyoruz.

“YERLİ TÜKETİMDE YÜKSEK FİYATLARA VATANDAŞIMIZI MAĞDUR OLMASINA BAĞLAYAMIYORUZ”

Ancak yurt içi tüketimde yüksek fiyatlarla vatandaşlarımızın mağdur olmasına izin vermiyoruz. Nitekim varil ve dökme zeytinyağı ihracatını kısıtlama kararımız iç piyasada yükselen fiyatları kısa sürede geri çekecektir. Önümüzdeki dönemin resmini görmeliyiz. Yeni dönemde Akdeniz’de kuraklığın devam etmesi ve zeytin üretiminin düşük olması durumunda zeytinyağı daha da hassas bir ürün olacak ve bu ürünün üretimi ve bölgeye ulaştırılması için Devletimizin ve ilgili tüm bakanlıkların farklı önlemler alması gerekebilecektir. vatandaşlar.

Nitekim geçtiğimiz kışın sakin ve kurak geçmesi, başta buğday olmak üzere tahıl ürünlerinde karar vericilerde endişe yarattı. Ancak bahar aylarında aldığımız verimli yağışlar ve devletimizin üretim ve fiyat tabanları neticesinde tarımda birçok çalışmada üretim artışı istenilen düzeyde gerçekleşmiş ve üreticilerimizin yüzünü güldürmüştür. En değerli çalışmalarımızdan biri olan hububatlarda buğday ve un fiyatlarında herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

“DENGELİ BİR POLİTİKA SÜRDÜRÜYORUZ”

Ticaret Bakanlığı olarak, üretim bazında arz, talep ve stok sayılarını dikkatle izleyerek, Tarım ve Orman Bakanlığı ile istişare ve uyum içinde, yurt içi fiyat düzeyi ve ihracat artışı ortamında istikrarlı bir politika sürdürüyoruz, tüketim, ihracat ve ithalat rakamları.

Zeytinyağının iç tüketim fiyatını düşürerek vatandaşlarımızı korumayı ve ihracatçılarımızı katma değeri yüksek kutulu ambalajlı zeytinyağı ihracatına yönlendirmeyi amaçlayan bu karar, sadece dökme zeytinyağı ihracatının tescil edilmemesi uygulamasıdır. ve yeni hasat dönemine kadar fıçı zeytinyağı. Kutulu ambalaj ile ihracatta herhangi bir kısıtlama yoktur.

Önceliğimiz halkımızın menfaatidir ve bu konuda atılan adımların etki ve sonuçları izlenerek süreç yürütülmektedir.

Ayrıca Ankara ve İstanbul’da araç stoklanması ile ilgili bazı raporlar ile basına yansımayan diğer raporlar Ticaret Bakanlığımız tarafından takip edilmektedir. Bu konuda kanunların Ticaret Bakanlığımıza verdiği yetki çerçevesinde azami cezalar uygulanmaktadır.

Öte yandan yaz sezonunda turizm yoğunluğunun artması nedeniyle turistik bölgelerde fahiş fiyatlar uygulayan bazı işletmelerin varlığı ve daha da önemlisi müşteri ayrımı yapan bazı işletmelerin varlığı ise halen ortadadır. Bu dönemde aldığımız şikayetlerin

“İNSANLIK DIŞI UYGULAMA YAPANLAR HAKKINDA AĞIR YAPTIRIMLAR UYGULANACAK”

Özellikle giyim kuşam, yaşam tarzı, etnik köken ya da inançları nedeniyle insanlara insanlık dışı uygulamalar yapan ve bu kişilerin buraya girememesi için en ağır yaptırımların uygulanması için gerekli denetimler ve çalışmalar da yapılıyor. Vatandaşlarımızdan ricamız, bu çağdışı uygulamalar da dahil olmak üzere her türlü ölçü dışı uygulamanın derhal yerel yönetimlerimize ve Ticaret Bakanlığımıza bildirilmesidir. Gereğinin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın.”

ahmetlihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu