Haber

Yemen Merkez Bankası, Suudi Arabistan’dan 1 Milyar Dolarlık Mali Yardım Alacak

ADEN, 21 Şubat (Xinhua) — Suudi Arabistan, savaştan zarar gören Yemen’in nakit ve mali zorluklarını gidermek için güneydeki liman kenti Aden’de bulunan Yemen Merkez Bankası’na 1 milyar ABD doları yatırım yapacak.

Yerel bir hükümet kaynağı Salı günü Xinhua’ya anonim olarak, “Önümüzdeki saatlerde, Yemen’in uluslararası kabul görmüş hükümetinden yetkililer, Suudi Arabistan’dan 1 milyar dolar almak için krallığın başkenti Riyad’daki imza törenine katılacak.”

Kaynak, “Aden merkezli Yemen Merkez Bankası Lideri Ahmed Ghalib al-Mabeki ve diğer Yemenli finans yetkilileri, Suudi Arabistanlı yetkililerle mevduat sözleşmeleri imzalamak için şu anda Riyad’da bulunuyor” dedi.

Kaynak, anlaşmanın “ulusal para biriminin değerindeki keskin düşüşle karşı karşıya olan hükümete yardım etmeyi ve Yemen halkı arasında temel ihtiyaç maddelerinin artan fiyatlarının neden olduğu acıyı hafifletmeyi” amaçladığını söyledi.

Yemen riyali, Aden’deki karaborsada bir ABD doları karşısında 1.225’ten işlem görüyor. Bu, Yemen hükümeti ile Husi isyancılar arasındaki askeri çatışmanın başlangıcından bu yana en düşük döviz kuru.

Yemen, Husi isyancıların kuzeydeki şehirleri ele geçirip hükümeti başkent Sana’dan sürdüğü 2014’ün sonlarından bu yana iç savaşla boğuşuyor.

haberkarkamis.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu