Haber

İsrailli eski güvenlik yetkilileri Netanyahu’yu yargı düzenlemesinden vazgeçmeye çağırdı

Aralarında yabancı istihbarat teşkilatı Mossad ve iç güvenlik teşkilatı Shin-Bet’in (Shabak) eski genelkurmay başkanları ve eski müdürlerinin de bulunduğu TEL İsrail’deki isimler, Başbakan Binyamin Netanyahu’ya tartışmalı yargı düzenlemesinden vazgeçmesini talep eden bir mektup gönderdi.

İsrail basınında yer alan haberlere göre, aralarında eski genelkurmay başkanları Ehud Barak, Moshe Yaalon, Dan Halutz, eski Shabak yöneticileri Nadav Argaman, Yuval Diskin ve Carmi Gilon, eski Mossad yöneticileri Tamir Pardo, Nahum Admoni, Efraim Halevy, Shabtai Shavit ve Dani Yatom’un da bulunduğu onlarca üst düzey yargı yetkilisi, Netanyahu’dan vazgeçmesini istedi.

Eski üst düzey güvenlik yetkilileri tarafından Netanyahu’ya gönderilen bir mektupta, bu düzenlemenin İsrail toplumunun temellerini sarstığı, halkı böldüğü, ordu içinde parçalanmaya yol açtığı ve ülke güvenliğini ölümcül şekilde zedelediği belirtildi.

Yargı düzenlemesinin İsrail’deki 75 yıllık toplum sözleşmesine aykırı olduğuna işaret edilerek, hükümetin bu adımını protesto etmek için askerliği seve seve bırakanların, ulusal sorumlulukla İsrail demokrasisini korumak için harekete geçtikleri vurgulandı.

Yedek güçlerin görevden ayrılmasıyla orduya ve ulusal güvenliğe verilen zarardan Netanyahu’nun sorumlu tutulduğu mektupta, Başbakan’dan yasama süreçlerini bir an önce durdurması ve İsrail toplumu ve Parlamento içinde geniş bir uzlaşma sağlaması istendi.

Tartışmalı yargı düzenlemesi

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta açıkladığı “yargı reformu”, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin kaldırılması ve yargı atamalarında söz sahibi olması gibi değişiklikleri içeriyor.

Başbakan Binyamin Netanyahu, ülke genelinde artan kitlesel protesto ve grevlere yol açan yargı düzenlemesini 27 Mart’ta ertelediğini ancak Mayıs ayı sonunda 2023-2024 bütçesinin Meclis’ten geçmesinin ardından yargı yönetmeliğini yeniden gündeme getireceklerini açıklamıştı.

Muhalefetle müzakerelerin engellenmesinin ardından hükümet geçtiğimiz günlerde yargı düzenlemesi için yeniden düğmeye bastı.

Netanyahu hükümeti, yargı düzenlemesi kapsamında Yargıtay’ın hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak yasa tasarısının 24 Temmuz’da 2’nci ve 3’üncü oyla Meclis’e getirileceğini duyurdu.

Hükümetin “yargı reformuna” karşı savaş pilotları, denizaltı subayları ve diğer seçkin birlikler de dahil olmak üzere binlerce İsrailli gönüllü olarak istifa etmeye karar vermişti.

İsrail’de siyaset, ordu, güvenlik ekonomive yargıdaki üst düzey yetkililer, hükümetin yargı düzenlemesine karşı olduklarını beyan ettiler.

Netanyahu hükümetinin yargısal düzenlemesine karşı protesto hareketi yaklaşık 7 aydır sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu