Ekonomi

Türkiye hayvansal gıda ihracatında atılım yaptı

Türk kedi-köpek maması üreticileri, Türkiye’deki can dostlarının mama ihtiyaçlarını karşılarken, ihracatta da hacimlerini her geçen gün artırmaktadır. 2021’de 54 milyon dolarlık kedi-köpek maması ihracatı gerçekleştiren Türkiye, 2022’de kedi-köpek maması ihracatını yüzde 64 artışla 88,5 milyon dolara çıkardı. Türkiye’nin kedi-köpek maması ihraç ettiği ülke sayısı 2022’de 89’a ulaşırken, 2023’te kedi-köpek maması ihracatının 100 milyon doları geçmesi bekleniyor.

Kedi-köpek maması üretimi ve ihracatında Ege Bölgesi ilk sıralarda yer almaktadır. Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Muhammet Öztürk, 2022 yılında 54 milyon dolarlık kedi-köpek maması ihracatı ile Türkiye’nin kedi-köpek maması ihracatının yüzde 61’ini gerçekleştirdiklerini söyledi. Dünyada evcil hayvanlarla yaşama isteğinin son yıllarda yükselen bir trend olduğuna dikkat çeken Öztürk, şöyle konuştu: “Bu gelişmeyi çok iyi okuyan, yeni ve modern üretim tesisleri kuran ve ihracata dönen Türk evcil hayvan gıda üreticileri. Dünyanın kedi-köpek gıdasına olan ihtiyacına hakim oluyorlar. 2022 Ocak-Haziran döneminde 38 milyon dolar olan ihracatımız, 2023. 35 milyon dolarlık bir sendikanın ilk yarısında Partiye ve Partinin ilk yarısında 58 milyon dolar arttı. Aşmayı hedefliyoruzdedi.

Türkiye’nin en çok kedi-köpek maması ihracatı yaptığı ülke 14 milyon 245 bin dolar ile Malezya olurken, İsrail 7 milyon 900 bin dolar ile ikinci, Irak 7,5 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldı. Bu ülkeleri 6,5 milyon dolarla ABD ve 3,5 milyon dolarla Yunanistan izledi.

gaziemir-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu